Marc Van Mol nekt de Arabistiek
- editie
- 456
- categorie
- nieuws en reportages
In Leuven haalde studentenblad Veto de voorbije weken de nationale media. Oud-hoofdredacteur Simon Horsten hing het misbruik van professor Marc Van Mol aan de grote klok. Te dure cursussen, discriminatie van studenten, onregelmatigheden tijdens examens: de lijst met aantijgingen tegen de docent Modern Standaardarabisch is lang en ernstig.
De bovenstaande aanklachten zijn misschien niet nieuw, maar vandaag wel actueler dan ooit. De opleiding Arabistiek aan de KU Leuven staat immers voor een scharniermoment: na een negatieve beoordeling van de NVAO, die de accreditaties regelt, heeft de universitaire overheid nog drie jaar gekregen om deze opleiding te hervormen. Zonder accreditatie kunnen er immers geen diploma’s worden uitgeschreven.
Er zal dus een grondige schoonmaak moeten gebeuren. Volgens Veto wordt het bijzonder moeilijk voor de opleiding Arabistiek om haar accreditatie te halen als Van Mol aan boord blijft. Zo noemt het bijvoorbeeld de cursusprijzen die Van Mol de voorbije jaren vroeg. Per student, per jaar, streek van Mol een dikke 50EUR teveel op voor zijn zelfgemaakte cursussen. Als we daarnaast een onorthodoxe quotering, een gebrekkig onderwijsniveau en discriminatie van allochtone studenten in rekening brengen, wordt duidelijk dat Van Mol bezig was/is met zaken die weinig koosjer zijn.
Nochtans wordt het moeilijk om hem buiten te werken, schrijft diezelfde Simon Horsten in een bijhorend opiniestuk. De sociale bescherming van universiteitsprofessoren is zo goed, dat ze bijna een moord moeten plegen om te worden ontslaan.
De hele affaire doet sterk denken aan de rel rond Fernand Vandamme. Deze frauduleuze filosofieprofessor werd twee jaar geleden buitengewerkt, na een reeks kritische artikels in Schamper en een succesvol studentenprotest (Schamper 435, 437, 438). De aantijgingen tegen hem waren veel ernstiger dan die tegen Van Mol, wegens effectief strafbaar en niet louter deontologisch laakbaar. Niettemin besliste de UGent destijds om hem gewoon op vervroegd pensioen te sturen. Een voorbeeld dat de stelling van Horsten helaas enkel kracht bijzet.